Gimdos kaklelio vėžys – tai piktybinis gimdos kaklelio navikas, kuris atsiranda supiktybėjus gimdos kaklelio plokščiojo arba liaukinio epitelio ląstelėms. Gimdos kaklelio vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą moterų onkologinis susirgimas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2020 m. daugiau nei 604 tūkst. moterų pasaulyje susirgo šiuo vėžiu, kas sudaro 6,5 proc. visų moterų vėžio atvejų, ir daugiau nei 341 tūkst. mirė nuo šios ligos.
Kokios yra gimdos kaklelio vėžio priežastys?
Vienas svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą yra lėtinė žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija lytiniuose takuose – net 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų yra susiję su didelės onkogeninės rizikos ŽPV infekcija.
Kokie yra gimdos kaklelio vėžio simptomai?
Ankstyvojoje stadijoje liga gali neturėti jokių simptomų. Tokie simptomai kaip kraujavimas po lytinių santykių, kraujavimas tarp mėnesinių bei menopauzėje, vandeningos išskyros, šlapinimosi, tuštinimosi sutrikimai, pilvo skausmai ir kiti simptomai, dėja dažnai pasireiškia vėlesnėse ligos stadijose.
Kokia moterų amžiaus grupė turi didžiausią riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu?
Nuo ŽPV infekcijos iki gimdos kaklelio vėžio išsivystymo dažniausiai praeina ne vieneri metai. Labai retos greitos eigos vėžio formos, tai labiau yra išimtis iš taisyklės. Dažniausiai gimdos kaklelio vėžys nustatomas moterims nuo 35 iki 50 metų, tačiau susirgi gimdos kakleliu vėžiu gali ir jaunesnės nei 30 metų, ir vyresnės nei 60 metų moterys.
Koks yra šiuo metu Lietuvoje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu?
Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys yra šeštoje vietoje pagal dažnumą tarp moterų piktybinių susirgimų, per metus nustatoma apie 500 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Deja, Lietuva iki šiol pasižymi vienu didžiausiu sergamumu ir mirtingumu nuo gimdos kaklelio vėžio Europoje, nes užleistas gimdos kaklelio vėžys vis dar sudaro daugiau nei pusę (apie 58 %) visų diagnozuojamų ligos atvejų. 2020 m. Europos vėžio registrų duomenimis Lietuvoje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu buvo 26,8 atv. 100 tūkst. gyventojų, mirtingumas 9,1 mirtis 100 tūkst. gyventojų.
Kokia yra gimdos kaklelio vėžio diagnostika?
Atlikus ginekologinį ištyrimą bei echoskopiją, įtarus gimdos kaklelio vėžį, liga pirmiausiai turi būti patvirtinta histologiškai, paimant gimdos kaklelio biopsiją (mažą audinio gabaliuką). Nustačius vėžinį susirgimą, toliau reikalingas radiologinis ištyrimas dėl ligos išplitimo – dubens, pilvo organų magentinis rezonanas ar kompiuterinė tomografija, krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija. Įtariant gretimų organų peraugimą gali būti paskirti ir kiti tyrimai.
Kaip gydomas gimdos kaklelio vėžys ?
Nustačius gimdos kaklelio vėžio diagnozę kiekvienai pacientei gydymas parenkamas individuliai, multidisciplininės komisijos apatarimu metu, kurią sudaro gydytojai akušeriai ginekologai, onkologas radioterapeutas, onkologas chemoterapeutas, gydytojas radiologas ir kiti specialistai. Atsižvelgiama į ligos stadiją, naviko dydį, pacientės amžių ir norą išsaugoti vaisingumą parenkama gydymo taktiką. Jaunoms moterims, siekiančioms išsaugoti vaisingumą, kai navikas yra labai mažas (nematomas plika akimi), esant galimybių taikoma tausiuojanti operacija – gimdos kaklelio konizacija. Tai pakitusių gimdos kaklelio audinių pašalinimo operacija, dažniausiai su specialia elektros kilpute. Nustačius ankstyvą ligos stadiją, dažniausiai taikomas operacinio gydymas – radikali histerektomija, kai operacijos metu šalinama gimda su aplinkiniais audiniais, viršutinės makšties dalimi bei dubens limfmazgiais. Kai gimdos kaklelio navikas yra didesnis nei 4 cm arba jei vėžys susirgimas yra išplitęs už gimdos kaklelio ribų, tačiau atokiųjų metastazių nenustatyta, skiriamas spindulinis gydymas, skiriama chemoterapija. Jeigu radiologinio ištyrimo metu nustatom tolimasias metastazės, taikomas sisteminis priešvėžinis medikamentinis gydymas – chemoterapija, kartu gali būti skirta ir biologine terapija. Išplitusio vėžio gydymas yra sudėtingas, ilgas ir ne visada sėkmingas, todėl turim tikslą diagnozuoti šią ligą kuo anksčiau, idealiu atveju, kai pakitimai yra ikivėžiniai.
Kokia yra gimdos kaklelio vėžio prevencija?
Yra pirminė ir antrinė gimdos kaklelio vėžio prevencija. Pirminė – nukreipta prieš tiesioginę gimdos kaklelio vėžio priežastį – ŽPV, tai yra vakcinacija. Antrinė – nuolatinė moterų profilaktinė patikra, kurios tikslas nustatyti ne patį vėžį, o vėžio išsivystymo riziką, tai yra priešvėžinius gimdos kaklelio pakitimus ir juos pašalinti. Prevencinė gimdos kaklelio vėžio programa skirta aptikti priešvėžinius gimdos kaklelio pakitimus vykdoma pasaulyje dešimtmečius ir įvairiuose šalyse sėkmingai. Gimdos kaklelio vėžio galima išvengti – efektyvi pirminė ir antrinė profilaktika leidžia išvengti >90 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų. Norint sumažinti gimdos kaklelio vėžio sergamumą ir mirtingumą būtinas reguliarus ir testinis dalyvavimas gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje ir vakciancija nuo ŽPV. Ateities tikslas, siekiant ženkliai sumažinti sergamumą ŽPV sukeltu vėžiu moterims ir vyrams – visuotinė lyčiai neutrali vakcinacija.