Endometriozė yra lėtinė uždegiminė liga. Sergant endometrioze vyksta šie pokyčiai: audinys, panašus į gimdos gleivinės audinį, pradeda vešėti jai nebūdingose vietose (kiaušidės, kiaušintakiai, dubens pilvaplėvė), susidaro endometriozės židiniai. Šios ligos patogenezė yra sudėtinga ir daugialypė, apimanti hormoninius, imunologinius, genetinius ir aplinkos veiksnius. Tiksli šios ligos priežastis vis dar nežinoma, tačiau yra kelios teorijos, paaiškinančios jos vystymąsi. Štai pagrindiniai jos patogenezės aspektai:

1. Retrogradinės menstruacijos teorija

Tai yra labiausiai priimta teorija, teigianti, kad menstruacijų metu dalis endometriumo audinio teka atgal per kiaušintakius į dubens ertmę. Vietoj to, kad audinys būtų pašalintas, jis implantuojasi ant dubens organų paviršių, tokių kaip kiaušidės ar kiaušintakiai. Tačiau kadangi retrogradinės menstruacijos pasireiškia daugeliui moterų, o ne visoms vystosi endometriozė, turi būti įtraukti ir kiti veiksniai.

2. Metaplazijos teorija

Ši teorija teigia, kad endometriozė gali kilti dėl peritoninių ląstelių (ląstelių, kurios dengia pilvo ertmę) transformacijos (metaplazijos) į endometriui panašias ląsteles. Manoma, kad tam tikromis sąlygomis šios ląstelės gali diferencijuotis į endometriumo audinį primenantį audinį.

3. Kamieninių ląstelių teorija

Pastaraisiais tyrimais teigiama, kad kaulų čiulpų kilmės kamieninės ląstelės arba reziduojančios kamieninės ląstelės gimdos gleivinėje gali migruoti už gimdos ribų ir prisidėti prie endometriumo pažeidimų susidarymo tolimose vietose. Šios kamieninės ląstelės gali turėti gebėjimą diferencijuotis į endometriumo audinį.

4. Imuninės sistemos disfunkcija

Moterų, sergančių endometrioze, imuninė sistema yra sutrikusi. Imuninė sistema nesugeba atpažinti ir sunaikinti ektopinių endometriumo audinių. Taip pat yra įrodymų, kad padidėja uždegimą skatinančių citokinų ir kitų imuninių mediatorių gamyba, o tai prisideda prie lėtinio uždegimo ir skausmo. Be to, natūralių žudikių (NK) ląstelių ir makrofagų funkcijos sutrikimai gali leisti endometriumo ląstelėms išgyventi už gimdos ribų.

Fertilovit F ENDO – Maisto papildas planuojančioms neštumą sergant endometrioze

Vitaminų, mineralų ir kitų svarbių medžiagų derinys, padedantis Jūsų organizmui pasiruošti neštumui.

Maisto papildas Fertilovit F ENDO 90 skirtas moterims, planuojant nėštumą

5. Hormoniniai veiksniai

Endometriozė yra estrogenui priklausoma būklė, o tai reiškia, kad estrogenas skatina ektopinių endometriumo audinių augimą ir išgyvenimą. Nenormalus estrogeno metabolizmas, taip pat vietinė estrogeno gamyba endometriozės pažeidimuose prisideda prie šių audinių išlikimo ir proliferacijos.

6. Genetiniai veiksniai

Pastebėta, kad endometriozė dažniau pasireiškia moterims, kurių šeimoje buvo šios ligos atvejų. Kelios genetinės lokacijos buvo susietos su padidėjusia endometriozės rizika, kas rodo paveldimą komponentą.

7. Limfinės ar kraujotakos sistemos plitimo teorija

Ši teorija siūlo, kad endometriumo ląstelės gali keliauti per limfinę sistemą ar kraujagysles į tolimas vietas, paaiškindama retus endometriozės atvejus už dubens ertmės, pavyzdžiui, plaučiuose ar smegenyse.

8. Epigenetiniai pokyčiai

Epigenetiniai modifikacijos, tokios kaip DNR metilinimas ir histonų modifikacijos, yra susijusios su nenormaliu genų ekspresijos reguliavimu endometriumo ląstelėse. Šie pokyčiai gali pakeisti endometriumo ląstelių elgesį, skatindami jų išgyvenimą ir implantaciją ektopinėse vietose.

Endometriozės patogenezė greičiausiai atsiranda dėl kelių veiksnių derinio, įskaitant retrogradines menstruacijas, imuninės sistemos disfunkciją, hormonų disbalansą, genetinį polinkį ir aplinkos įtaką. Šių mechanizmų sąveika lemia endometriumo audiniui panašaus audinio atsiradimą už gimdos ribų, o tai sukelia su endometrioze susijusius simptomus, tokius kaip dubens skausmas, nevaisingumas ir uždegimas.

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus